• https://www.facebook.com/profile.php?id=100007948080255
 • https://plus.google.com/cernegitim/posts
 • https://www.twitter.com/cernegitim
*EĞİTİM YERLERİ*
*ZİYARETÇİ BİLGİLERİ*
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam9
Toplam Ziyaret109403
*ETKİNLİK TAKVİMİ *

BEAMANIACS

CERN 60. YIL ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA DÜZENLENEN BEAMLINE YARIŞMASINDA CERN EĞİTİM OKULUNU  TEMSİL EDECEK BEAMANIACS EKİBİ:

Genç Arastirmaci Listesi

TAKIM ADI:BEAMANIACS 
TAKIM KOÇU:HAKAN ÖZKAYNAK

GAZIANTEP KOLEJ VAKFI ÖZEL LISESI

 1. Fatma YILDIRIM
 2. Sami Kaan YAPAN
 3. Onur Can BİÇER
 4. Elif Ece UÇAR
 5. İlayda EKENER
 6. Berçay Şahan BOZKURT
 7. Elif AKSOY
 8. Ebru ÇALIŞICI
 9. Selinay UĞURLUEL
 10. Zeynep DOKUZLUOĞLU

 

ADANA FEN LISESI

 1. Ekin Nur CANGIR    
 2. Mervedeniz ŞENELEN  

                          HENZA AKIN COLAKOGLU LISESI  

         Burak OZCAN    

USKUDAR AMERICAN ACADEMY

 1. Deniz Beste AKDOGDU   
ÖĞRENCİLERİMİZİN PAYLAŞIMLARINI BURADAN  TAKİP EDEBİLİRSİNİZ....
BESTE:30 OCAK 2014


Merhabalar herkese, ben Beste. Şimdi, yarışmayla ilgili fizikçi Pauline Gagnon un sunumunu içeren bir video izledim. Beamline yarışması için yaptığı bir sunum. Özet geçmek istiyorum izlemeyenler için (anladığım kadarıyla, hocam bir yanlışım olursa düzeltin lütfen): Öncelikle diyor ki, CERNde uğraştığımız temel parçacıklar electrons and quarks. Quarks, nötron ve protonu oluşturan yüklü parçacıklar. Bir de beams var ve CERNde we can produce beams of all sorts of charged particles: protons, electrons,kaons,muons.... Olay şuymuş: biz sadece dalga boyu, kullandığımız beam in dalga boyundan büyük olan şeyleri görebiliyoruz. Mesela ışığın dalga boyundan büyük şeyleri. CERN de çok küçük temel tanecikler gözleneceği için, dalga boyu çook küçük olan beam kullanmak gerekiyor (bu aynı zamanda enerjisi çok yüksek demek). O da proton beamden oluyor.. Şöyle yapıyorlar: H atomunun bir protonu, bir elektronu var. İki tarafa ,+ ve - kutuplar koyarak electric field oluşturuyor ve protonu eksiye, electronu artıya çekiyor. Sonra hızlanan protonu bir acceleratorın içindeki başka bir electriksel alana yönlendirip iyice hızlandırıyor (ki bu aşama Lİnac denen hızlandırıcıda oluyormuş). Sonra buradan PS diye bir bölüme, oradan da east area bölümüne gidiyormuş. Yarışmada çalışacağımız yer east areaymış. İşte hızlanan protonlar proton beami oluşturuyorlar. Bu beamin önüne herhangi bir maddeden yapılan bir target konuyor. Buna çarpan beam, etkileşimlerden dolayı secondary beamlere yani proton, pion,electron vs parçacıklarının beamlerine ayrılıyor (sanki prizmaya beyaz ışık yolladım da renkler oluştu gibi). Bunu özel bir magnetle de yapabiliyor. Sonra da collimator denen bir filtremsi bir madde koyarak istediği particle ı seçebiliyor. CERN ün bize vereceği fix bir bölüm var. Primary proton beam , 1st target ve magnet kısmı kesin olacak ve buradan secondary beamler elde edeceğiz. Ama sonrası bize kalmış. Bu elde edilen beamlere tekrar bir target ve magnet konup bu sefer farklı bir beam i seçebiliriz. İşte bizden istenen experiment kısmı burası.(Bu arada farklı target maddelerin oluşturduğu beamlerin bilgisi de var). Yarışmada şunları yapabilşiyor olanaklara sahip olacakmışız: -identify charged particles. -detect the passage of them. -track them. -measure the energy of outgoing particles. İşte bunları bilerek bir experiment düşünmemiz lazım. Bu özellikleri bileceğimiz beamlerle ne bulabiliriz/test edebiliriz gibi.. Sunumda şunu söylüyor: bir hipotez, sonra design a way to test it, ve show you can analyse the data. Başvurudaki intent kısmı için "just say you are interested in doing an experiment" dedi fizikçi.Arkadaşlar merhaba,
CERN ile bu Cuma(21şubat) bizim saatimizle 2-3 arası bağlantı yapıp görüşeceğiz.
Ben Kolej Vakfındaki öğrenciler ile birlikte olacağım.
Sizlerinde bu skype ile bağlanmanızı istiyorum ve sorularınızı direk sorabilirsiniz
Selamlarımla.
HakanÖ.

 EkinNur'dan

 T9 Demet hattı ve tesisleriyle ilgili bilgi

PS hızlandırıcıdan gelen proton demeti, kuzeydeki hedefe çarpar ve böylece T9 demet hattı için parçacıklar üretilir. Hedeflenen proton çarpışmaları elektronlar, pozitronlar, müonlar, pionlar, K-mezonları (kaons) ve antiprotonlar gibi çeşitli parçacıklar üretir. Deney için kullanılan T9 demet hattı, karışık hadron ve elektron demeti sayesinde 0.5 GeV ve 10 GeV momentum arasında pozitif ya da negatif yüklü parçacıklar taşıyabilir. Demet, 0.4 saniyeyi aşkın bir sürede eşit bir şekilde varır. Zamanlamaya bağlı olarak bu gibi patlamalar her 15 saniyede 1 veya 2 kez üretilir. Her 160 patlama başına parçacık hızı 10 GeV/c pozitif demetine ulaşır ancak daha düşük enerjilere düşer. Negatif için oranlar genellikle düşüktür, yani patlamalar daha az parçacık içerir. Demet, deney alanına girmeden önce yaklaşık 55m seyahat eder. Deney, değişebilen ya da eklenebilen cihazlarla birlikte dedektörlerin sayısına göre değişen 5m ve 12m arasında değişen bir alanda yapılacak. Bu cihazlar, kiriş ve bileşimin özelliklerini ölçmek ve analiz etmek için kullanılırlar. Mevcut tüm cihazlar bu belgede listelenmiştir. Ayrıca, deney alanına ekip tarafından getirilen aygıtları kurmak da mümkündür. Ancak CERN'in, önerilen cihazların kurulumunu garanti etmediğini lütfen unutmayın. Her isteğin tek tek gözden geçirilmesi gerekmektedir. Yanıcı materyal (tahta gibi) kurulumu güvenlik sebebiyle mümkün değildir.

 

(açıklama için aşağıya bakınız)

Demet hattının sabit kurulumu

 

Hedef

Birincil kiriş, ikincil T9 demet hattına girmeden önce PS hızlandırıcıdan gelen bir hedefe çarpar. Kirişin farklı elektron parçacıklarına izin veren farklı hedefler (target heads) bulunmaktadır. Hedefin çekirdeği daima hafif materyaldendir (alüminyum veya berilyum). Bazı hedeflerde, Tungsten bir plaka kirişin elektron içeriğini arttırır.

Sintilatör Sayacı (Scint)

Bir sintilör sayacı, duyarlı bir fotoçoğaltıcıya bağlanmış bir sinsilatörden oluşur. Sintilasyon(ışıldama), özel katkı maddeli plastikler gibi bazı materyallerin içinden geçtiğinde üretilen ışıktır. Sintilasyon ışık, fotoçoğaltıcılar tarafından tespit edilebilir. Fotoçoğaltıcı tüp, sintilatörden bir elektriksel sinyal halinde yayılan ışığı dönüştürür ve güçlendirir. Bir sinsilatör sayacı, kiriş hattının sabit kurulumunun bir parçasıdır. İki ek sintilatör de deneyde kurulmak üzere hazırdır. Örneğin, parçacıkların bir sintilatörden diğerine seyahat ederken geçirdiği süreyi ölçebilir ya da basitçe, ulaşan parçacıkları sayabilirsiniz.

Gecikme Tel Odası (DWC)

Bu izleme cihazı,CERN'de Georges Charpak tarafından geliştirilen  çok telli orantısal odanın bir evrimidir. MWPC'nin yüklü parçacığın pozisyonunu tespit ettiği, parçacık pozisyonuna en yakın telde belirtilen yerde, DWC, pozisyon sonucunu, parçacık geçişi ve sinyal geçişi arasında ölçülen zamanı ölçerek düzeltir. Gecikme, parçacık ve tel arasındaki mesafeyi ölçer. 100-200mikron arasında pozisyon sonucu elde edilebilir. Bununla birlikte odacık, sadece belirli bir zaman penceresinin içinde bir parçacık ölçebilir. Bir DWC kiriş hattının sabit kurulumu bir parçasıdır. Gerekirse iki ek DWC, deney için kolayca monte edilebilir.

Cherenkov Sayacı

Hiçbir şey, vakumda, ışık hızından daha hızlı değildir. Ancak başka bir ortam içinde, bazı gazlar gibi, bazı parçacıkların hızı ışığınkini aşabilir. Bu durumda ise parçacıklar Cherenkov ışığı yayarlar. Gazın basıncını ayarlayarak, Cherenkov ışığı yayan parçacıkların hız eşiği seçilebilir. Bütün geçen parçacıkların momentumu önceden seçilmiş olduğu için farklı hızlar, farklı parçacık kütlelerini işaret eder ve farklı parçacık tipleri böylece anlaşılabilir. Elektronlar, pratikte her zaman diğer parçacıkların aksine hiçbir gazda ışık yaymazlar. Seçilen gaza bağlı olarak, belli bir enerji aralığında, elektronlar, pion ve daha ağır parçacıklar arasında fark gözetme mümkün olabilir. Her biri bir Cherenkov eşik seçici ve bir

fotoçoğaltıcıdan oluşan iki Cherenkov sayacı, sabit kurulumun bir parçasıdır. Gazın basıncına ek olarak, algılamak istediğin parçacığa göre, karbondioksit, helyum, argon ve azot gibi bazı gazlar arasında seçim yapabilirsiniz. Eğer deneyinizde Cherenkov sayacını kullanmamayı tercih ederseniz, kiriş üzerinde kalır ama boşaltılabilir dolayısıyla deneyinize engel olmaz.

 

İsteğe bağlı ek cihazlar

Bu dedektör, ışın partiküllerinin yolunu çok hassas bir biçimde ölçmek ve kaydetmek için kullanılır. Altı yüzeyi dışında, cep telefonlarımızdaki kameralara benzeyen silikon piksel sensörlerden yapılmıştır. Her sensör düzlemi, insan saçının yarısıyla kıyaslanabilecek, parçacığın tam konumunu saptayan sensöre çarparak küçük piksellere bölünür. Işığın kamerada bir iz bıraktığı gibi parçacıklar da silikon pikselli sensörlerin içinde bir iz bırakır. Altı düzlemin birleşimi sayesinde, parçacığın, yolculuğundaki kesin rotasını hesaplayabilirsiniz. Teleskop, kendi kendine izleme dedektörü olarak ya da başka bir izleme dedektörünün testinde bir araç

Altı düzlem piksel teleskop (Six-plane pixel telescope)

olarak kullanılabilir. Şekil 1'de, test edilen dedektör kırmızıyken teleskop düzlemleri mavidir.  Teleskobun altı düzlemi boyunca parçacıkların yolunu hesapladıktan sonra, ölçülen ve tahmini konumun karşılaştırması, size, test edilen dedektörün nasıl çalıştığını gösterecektir.

 

                                         

Şekil 1

               

 

Kurşun Kristal Kalorimetre

Bir kalorimetre, çarpışan parçacıkların enerjilerini ve pozisyonlarını ölçen bir dedektördür. Örneğin kalorimetreye isabet eden bir elektron, kalorimetredeki tüm enerjisini biriktiren ve bundan dolayı enerjisinin çok hassas bir ölçümüne izin veren bir elektromanyetik duş üretecek. Ağır parçacıklar da bir sinyal üretir, enerji biriktirme ise elektronlar için olduğundan daha küçüktür. Biriken enerjinin ölçülmesiyle, elektronlar tarafından uyarılmış sinyaller, müonlar, pionlar, kaonlar ve protonlar tarafından uyarılanlardan ayırt edilebilir. Bazen bir konum dedektörü olarak kullanılsa da bir parçacığın pozisyonun belirlenmesi daha belirsizdir.

Dört Katlı Saman Dedektörü

Bu izleme dedektörü saman adı verilen, birçok meral kaplı tüplerden oluşur. Her saman ortasında çok ince bir metal tel gerilir ve yüksek pozitif voltaj yükler. Yüklü bir parçacık, samana eriştiği zaman, sinyal bıraktıkları yerde gaz iyonize olur ve elektronlar pozitif teli çeker. Tel sayısı aynı sürüklenme süresi gibi (bir uzaklık birimi) parçacık geçişinden sinyal varış zamanına kadar kesin bir durum ölçümü sağlar. Dört tabaka, yüklü parçacıkların kesin geçiş hattını ölçmemize olanak sağlar.

Bir kolimatör, parçacıkların ışınını filtreleyen bir araçtır. T9 demet hattında iki kolimatör bulunur. Yatay kolimatör, açılışına bağlı olarak bir kiriş dağılımının momentum genişliğini değiştirir. Böylece, önceden belirlenmiş bir aralıktan daha yüksek ya da daha düşük bir ivmeye sahip parçacıkları reddeder. Diğer taraftan dikey kolimatör, parçacıkları, hedefte bıraktıkları geliş açısına bağlı olarak filtreler. Belirtilenden daha büyük açılı parçacıklar reddedilir.

Kolimatör

                                                                  

 

Halo Sayacı

Halo sayacı, demet geçişi etrafında deliklere sahip olan sintilatör sayaçlarının özel bir setidir. Bunun amacı, kiriş ekseninden çok uzakta olan parçacıkları

tanımlamaktır. Kolimatör daha büyük açılı parçacıkları hemen reddederek ışını filtrelerken, halo sayacı onları tanımlar ve böylece onları işaretlemek veya reddetmeyi mümkün kılar. Bu, bir soğurucuyla etkileşime giren ve yayılan işaretli parçacıklar için kullanışlıdır.

Soğurucular

Bir soğurucu, kirişteki parçacıkların bir bölümünü absorve eden ya da belirli bir tip parçacığın ivmesinin indirgenmesini sağlayan bir materyal düzlemidir. Tipik soğurucu materyaller kurşun ya da tungstendir fakat diğer daha hafif metaller de kullanılabilir (polietilen gibi). Bir kurşun soğurucu kullanarak, elektronlar enerjilerinin büyük kısmını kurşunda kaybedecektir oysa hadronların çoğu soğurucuyu aslında engelsiz geçerler. Soğurucuyla etkileşen elektronlar halo sayacı tarafından işaretlenebilirler.

Müon Filtresi

Bir müon filtresi ağır bir demir blok şeklindeki özel bir soğurucudur. Gerekirse vinç ile monte edilir. Demirde seyahat eden demetin tüm parçacıkları, müonlar hariç, tamamen emilir. Müon filtresinin arkasına sintilatör gibi bir dedektörü kurarak müonun içeriği tespit edilebilir.

CERN'in geniş, kutbu değiştirilebilen, yatay dipol mıknatısı, 52 santimetreden fazla 0.96T maksimum alana sahiptir. Boşluk yüksekliği 30 cm ve kullanışlı aralık genişliği 1 metredir. Bu alan, akımı ayarlayarak değiştirilebilir. Bu mıknatıs istenilen deney alanında parçacıkların ivmelerini belirlemek amacıyla kurulabilir.

MNP17 Mıknatısı

 

Kıvrım mıknatıslar

Kıvrım mıknatıslar demet hattında sadece parçacıkları yönlendirmek için değil, geçerli mıknatısa göre tanımlanan parçacıkların enerjilerini (0.5 GeV ve 10GeV arasında) seçmek için de kullanılırlar.

 

 

Kuadrupol mıknatıslar

Dört kutuplu (kuadrupol) mıknatıslar kirişin boyutunu kontrol etmek ve demet hattındaki parçacıklara odaklanmak ya da bulanıklaştırmak için kullanılır. Rolleri, kameranızdaki lenslere benzer. Ancak bir optik lensin aksine, bir dört kutuplu, bir düzlemdeki kirişe odaklanacak, fakat diğer düzlemdeki kirişe odaklanmayacaktır. Bu, yatay odaklanan bir kuadrupolun dikine odaklanmaması ve tam tersi anlamına gelir.

Ekin Nur'dan 14 MART 

Merhaba, CERN projemizle ilgili bir fikrim var. Altta vereceğim adreste anti-döteryum ile ilgili bir bölüm var. Orada 1965 yılında CERN'de antiproton ve antinötronu olan bir anti-döteryum üretilmiş. Ancak pozitronu olan bir anti-döteryum şimdiye kadar üretilmemiş. Bence, CERN projemize konu seçilirken cıvadan altın eldesinin yanında bunu da değerlendirmeliyiz çünkü şimdiye kadar böyle bir parçacık yaratılamamış. Ayrıca bu projenin geçmişi CERN'e dayandığı için ilgilerini çekeceğimizi de düşünüyorum. Vikipedi linki (İngilizce) Görüşmek dileğiyle... Ekin Nur CANGİR.


ARKADAŞLAR MERHABA,
14 Mart Cenk İle yaptığımız görüşmeden sonra ortak fikir Hg den Au elde etme ve bunu T9 da deneme ve deney sonucunu görme olarak belirledik kabaca...
Ekin Nur  senin verdiğin fikiri sorduk ama bu guruba daha ilginç geldi şimdi T9 hattını ve projede yazılması gereken 1000 kelimelik  metni yazmak ve bunun için gerekli araştırmayı yapmak kaldı .yazdığınız herşeyi buraya eklemeye devam edeceğiz.
Bunlar ile birlikte Kolej Vakfındaki arkadaşlara bir el ilanı hazırlamalarını söyledik;
Salı günü Müfit Bey e teslim edin baskıyı yaptıracağını söyledi
Kamera kaydı için çekime başlama startı da verelim lütfen bir araya geldiğinizde video kaydı da yapın lütfen...
 Artık bir proje fikrimiz var  ve şimdi sıkı çalışma zamanı...
Hadi Cern 'e gidebilecek Beamaniacs ekibine kolay gelsin .

Selamlarımla.
HakanÖ.
Yorumlar - Yorum Yaz

Öğrenci kaydınızı buraya yapınız...